Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności

Na kominie zbudowano dwie platformy - jedną wewnątrz, a drugą wokół szczytu budowli - opuszczane wraz z postępem rozbiórki. Sam trzon komina rozebrany został w połowie grudnia 2016 roku. Minikoparka umieszczona na wewnętrznej platformie warstwami cięła żelbeton i zrzucała go do wewnątrz budowli. Na dole gruz, łącznie około 7 tys. ton, został wygarnięty i wywieziony do utylizacji. Ostatnie 25 metrów zburzono już z poziomu ziemi. Całość powinna zniknąć w połowie roku 2017 roku. Tak w skrócie wyglądała skomplikowana operacja wyburzania jednego ze starych kominów krakowskiej elektrociepłowni, wybudowanych jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia.

Rozbiórka komina stała się możliwa dzięki wybudowanym przez EDF Polska w ostatnich latach proekologicznym instalacjom odsiarczania i odazotowania spalin, w ramach których postawiono nowy 120-metrowy komin. Zrealizowane za sumę ponad 650 mln zł projekty pozwoliły na pięciokrotną redukcję emisji siarki i pyłów. Dodatkowo instalacja odazotowania zmniejszy emisję tlenków azotu 3-krotnie.

– Wyburzanie starego komina to nie tylko wypadkowa zobowiązań wynikających z pozwolenia na budowę na nowe instalacje w elektrociepłowni. To także element szerszej współpracy Miasta z EDF Polska w ramach porozumienia na rzecz poprawy jakości powietrza – podkreślał Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa. Warto wiedzieć, że dzięki prowadzonej przez  zakład modernizacji, spełnia on najbardziej rygorystyczne normy unijne wynikające z dyrektywy IED.

Symboliczne burzenie komina krakowskiej elektrociepłowni zainaugurowało obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności. Hasło kampanii brzmiało „Zrównoważony transport. Silna gospodarka. Akcja miała zachęcić ludzi do przeanalizowania kosztów transportu, jakie ponoszą oni sami oraz całe społeczeństwo. Kampania miała też pomóc mieszkańcom w wyborze najbardziej opłacalnej formy dojazdu do pracy, szkoły, na zakupy – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym.

17 września wszyscy chętni mogli odwiedzić krakowską elektrociepłownię w ramach „Drzwi otwartych”. 20 września pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przekazali uczniom krakowskich szkół rowery miejskie z systemu KMK Bike.

Między 19 a 22 września od 11.00-17.00 po Krakowie jeździł Ekotramwaj. - Tramwaj kursował po Krakowie w ramach akcji „Tak! Dla czystego powietrza”.  Przejazd był bezpłatny, a wewnątrz dla mieszkańców zorganizowano konkursy z nagrodami, dotyczące poprawy powietrza i transportu miejskiego w Krakowie, udzielane informacji na temat Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) i Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) oraz zasad wymiany pieców węglowych na ogrzewanie proekologiczne - mówił Jan Urbańczyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Po 22 września tramwaj ten, już jako kursowy, jeździł na różnych liniach tramwajowych przez 6 miesięcy. Więcej o akcji „Tak! Dla czystego powietrza” przeczytasz tutaj

Dodatkowo, od 16 do 22 września wprowadzono tymczasowe zmiany w organizacji ruchu na wybranych odcinkach krakowskich ulic. Wszystko w ramach pilotażowego rozwiązania. Zmiany dotyczyły m.in. dzielnicy Kazimierz. Plac Nowy i ulice do niego dochodzące objęto zakazem wjazdu dla samochodów (na normalnych zasadach wjeżdżali tylko mieszkańcy i dostawcy). Drugim obszarem była ul. Podzamcze.

Warto zaznaczyć, że podczas trwania ETZM – przez cały tydzień przeprowadzano także kontrole emisji spalin w pojazdach, uczestniczących w ruchu drogowym na terenie Krakowa.

Na zakończenie ETZM 22 września Kraków po raz 15. wziął udział w Europejskim Dniu bez Samochodu. Nasze miasto, idąc śladem innych metropolii uczestniczących w kampanii, zachęcało w tych dniach do wybierania i promowania środków zrównoważonego transportu oraz zaprosiło mieszkańców do wypróbowania alternatywnych dla samochodu środków przemieszczania się. Tego dnia można było jeździć środkami komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej na podstawie dowodu rejestracyjnego.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.