Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

03.07.2018 06:25

Kolejne ule w Krakowie

Na dachu biurowca Bronowice Business Center przy ul. Jasnogórskiej 9 powstaje kolejna minipasieka. Oficjalne otwarcie nastąpi we wtorek, 3 lipca. Na dachu stanie pięć domków dla pszczół. Podobnie jak i w innych pasiekach, w ulach zamieszkają pszczoły wyselekcjonowane pod kątem łagodnego usposobienia i miodności – tak, by nie zagrażały bezpieczeństwu.

Ulami będą się opiekować wykwalifikowani pszczelarze, a zbiorów miodu można się spodziewać pod koniec sierpnia.

Projekt "Pasieka Kraków" funkcjonuje w przestrzeni miasta od prawie roku i jest elementem szerszej kampanii prowadzonej przez Kraków we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich. Jego założeniem jest pokazanie mieszkańcom, że w mieście można i trzeba żyć ekologicznie, a zagrożony gatunek owadów, jakim są pszczoły, także pośród miejskiej zieleni może znaleźć przyjazny dom. Miód pozyskiwany w pasiece będzie doskonałą promocją stolicy Małopolski.

Miejskie pasieki z powodzeniem funkcjonują w wielu europejskich miastach, np. w Londynie czy Kopenhadze. Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na utworzenie zespołu miejskich pasiek. Badania prowadzone w USA wykazały, że przeżywalność pszczół w mieście wynosi ponad 60 proc. (średnia poza miastem 40-50 proc.).

Powrót
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.