Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

07.05.2018 08:17

Kolejne ule w mieście!

Na łące przy ul. Syrachowskiej powstanie pierwsza naziemna pasieka w ramach projektu „Pasieka Kraków”. W czwartek, 26 kwietnia, postawiono tam nowe domki dla pszczół. W tym roku w Krakowie planowane jest otwarcie dodatkowych pięć lokalizacji pasiek.

- Ubiegły rok był rokiem eksperymentu. Sprawdzaliśmy, jak ule na dachach i miejskie pasieki będą przyjęte przez mieszkańców. Zaczynaliśmy od pięciu pasiek, nie spodziewaliśmy się, że nasza inicjatywa spotka się z tak dużym zainteresowaniem - mówi Andrzej Kulig.

To już druga edycja projektu "Pasieka Kraków". W tym roku miasto planuje utworzenie kilku minipasiek m.in. na dachu spalarni.

W ubiegłym roku zebrano 50 kilogramów miodu od miejskich pszczół, rozdano 200 słoiczków miodu, postawiono 30 uli i otworzono sześć pasiek. Miejskie pasieki pojawiły się m.in. na dachu Nowohuckiego Centrum Kultury, Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca, Domu Erazma, Zarządu Budynków Komunalnych i Centrum Obsługi Mieszkańców.

Projekt "Pasieka Kraków" to również wydarzenia towarzyszące. Stoiska z miejskim miodem spotkamy m.in. podczas Święta Obwarzanka - 26 maja, Dni Otwartych Magistratu - 3 czerwca, Targach Sztuki Ludowej - 9-26 sierpnia, Cudownej Mocy Bukietów - 15 sierpnia, XX Krakowskiego Miodobrania - 7-9 września, Obchodów 100-lecia Związku Wojewódzkiego Pszczelarzy oraz pikników "Zatrać się w zieleni". 

Projekt "Pasieka Kraków" jest elementem szerszej kampanii prowadzonej przez miasto we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich. Chodzi o to, by pokazać mieszkańcom, że w mieście można i trzeba żyć ekologicznie, a zagrożony gatunek owadów, jakim są pszczoły, także pośród miejskiej zieleni może znaleźć przyjazny dom. Miód pozyskiwany w pasiece jest doskonałą promocją stolicy Małopolski.

Zobacz także:
Powrót
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.