fot.krakow.pl

29.12.2016 10:42

Krakowianie w rekordowym tempie wymieniają piece i kotły węglowe

Jeszcze nie wszystkie wnioski o wymianę pieców i palenisk węglowych, złożone w tym roku zostały zrealizowane – ale już wiadomo , że rok 2016 był rekordowy jeżeli chodzi o wymianę szkodliwych dla środowiska źródeł ogrzewania.

Tylko  do 27 grudnia wpłynęło 5590 wniosków na likwidację ponad 8490 pieców i kotłów węglowych. Rok wcześniej ( 2015 ) takich wniosków było prawie 2400 czyli o wiele mniej.  - W tym roku  udzielono 3661 dotacji z możliwością realizacji i rozliczenia do 10 października 2016 r., rozliczono 3000 dotacji,  669 przeniesiono przez wnioskodawców do realizacji w 2017r. a   797 wniosków rozpatrzono i przygotowano do podpisania umów na realizację w roku 2017 - wylicza Ewa Olszowska - Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

 Dokładna liczba zlikwidowanych w roku 2016 palenisk i kotłów węglowych znana będzie  dopiero po zakończeniu procedury rozliczania.  Ponadto jeszcze w tym roku krakowianie mogą złożyć kolejne wnioski  o  wymianę pieców i palenisk węglowych.  Nawet gdy złożony  w 2016 roku wniosek, nie będzie zawierał wszystkich  wymaganych załączników - braki będzie można uzupełnić w roku przyszłym, a  składający wniosek  będzie miał  możliwość otrzymania do 100% dotacji dla poniesionych kosztów kwalifikowanych wymiany.  Warto się pospieszyć i wniosek złożyć, bo jeszcze tylko w tym roku istnieje możliwość otrzymania  100 % dotacji, a w latach kolejnych dofinansowanie będzie malało: w 2017 roku wyniesie do 80% kosztów kwalifikowanych, w roku 2018 do 60% kosztów kwalifikowanych. W tym roku na wymianę palenisk i pieców węglowych zarezerwowane zostało 152  mln zł. Udzielone dotacje wyniosły ponad 77 mln zł. Środki Małopolskiego Regionalnego Programu  Operacyjnego Zintegrowane Inwestycje Terytorialne  (MRPO ZIT)  w wysokości 74 mln zł zostały przeniesione do wykorzystania w roku 2017 z uwagi trwające jeszcze procedury aplikacyjne. Po pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji przez Zarząd Województwa Małopolskiego będzie możliwe wykorzystanie w 2017 r. środków w ramach MRPO ZIT. Na rok 2017 zarezerwowano w budżecie Miasta  Krakowa kwotę blisko 100 mln zł a Miasto podejmuje dalsze starania o pozyskanie dodatkowych środków finansowych.  Na rok 2017 zaplanowana jest kampania promocyjna na wzór tegorocznej. Będą  dwie edycje programu "Tak. Dla czystego powietrza" z akcją bezpośredniego docierania do mieszkańców poprzez ankieterów. Dodatkowo powstaje  kampania informująca, że co roku  dotacje na wymianę palenisk i pieców będą niższePowrót
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.