fot.Komenda Miejska Policji w Krakowie

20.02.2017 19:57

Krakowscy policjanci kontrolują emisję spalin

Policjanci Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzają kontrole pojazdów pod kątem jakości spalin. Są one dokonywane na terenie miasta w ramach rutynowego wykonywania zadań.

Do kontroli wykorzystywane są cztery urządzenia do analizy spalin w pojazdach napędzanych silnikiem niskoprężnym (benzynowy) oraz jedno do analizy spalin w pojazdach napędzanych silnikiem wysokoprężnym (diesel). I tak na przykład w lutym br., policjanci za pomocą analizatora spalin wykonali 95 kontroli samochodów z silnikami benzynowymi, które wykazały, że w 6 pojazdach normy jakości spalin nie zostały spełnione. Zatrzymano dowody rejestracyjne tych samochodów. Natomiast przy wykorzystaniu dymomierza - urządzenia przeznaczonego do badania silników diesla, funkcjonariusze wykonali 19 kontroli. W przypadku 4 sprawdzanych samochodów wykazano przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczeń w spalinach. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne tych pojazdów.

W ubiegłym roku krakowska policja przeprowadziła 1247 tego typu kontroli, zatrzymując w sumie 270 dowodów rejestracyjnych. Właściciel samochodu, którego dowód rejestracyjny został zatrzymany, odzyska dokument po przedstawieniu we właściwym wydziale komunikacji zaświadczenia potwierdzającego pozytywny wynik badania technicznego pojazdu. Kontrole  drogowe z wykorzystaniem analizatorów spalin  przeprowadzane są regularnie przez policjantów Ruchu Drogowego. Pozwalają wskazać samochody, które nie powinny być dopuszczone do jazdy ze względu na niespełnianie norm. Poprzez więc wykluczenie z ruchu „trucicieli” policja włącza się aktywnie w walkę o lepsze powietrze w Krakowie.

 


Powrót
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.