fot.straż miejska

14.02.2017 15:21

Palisz śmieci? Licz się z mandatem

Strażnicy miejscy cały rok prowadzą kontrole spalania odpadów. Już w pierwszym miesiącu roku przeprowadzili 1112 kontroli, ujawnili 115 nieprawidłowości, nałożyli 60 mandatów na kwotę 8 200 złotych, przygotowali 9 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli też 46 osób.

W trakcie takich kontroli ujawniane nieprawidłowości często się powtarzają. Poniżej przedstawiamy przykładową listę takich interwencji:

1) Dyżurny straży miejskiej odebrał zgłoszenie o czarnym, gryzącym dymie, wydobywającym się z komina posesji przy ul. Sołtysowskiej. Osoba zgłaszająca twierdziła, że na terenie nieruchomości znajduje się garaż, przy którym składowane są śmieci, a te najprawdopodobniej „lądują” w palenisku znajdującym się wewnątrz. Strażnicy przeprowadzili kontrolę. Okazało się, że w piecu były spalane odpady w postaci płyt meblowych. Mężczyzna, który przyznał się do popełnionego wykroczenia, został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

2) Strażnicy pojawili się na posesji przy ul. Powstańców. Stało się tak po odebraniu zgłoszenia o zapachu spalanego plastiku, wydobywającego się z hali. Zgłaszający twierdził, że pracownicy firmy co jakiś czas wnoszą do hali kawałki mebli i sklejek. Przybyły patrol poprosił o otwarcie pieca. W palenisku znajdowały się pocięte laminowane płyty wiórowe. Osoba odpowiedzialna za utrzymanie ciepła w pomieszczeniu i właściwe spalanie została ukarana mandatem w wysokości 500 złotych. 

3) Funkcjonariusze interweniowali także przy ul. Wyciąskiej. Po odebraniu zgłoszenia o zapachu spalanego plastiku i gumy oraz czarnym, gryzącym dymie unoszącym się nad posesją, dyżurny wysłał na miejsce patrol. Pod wskazanym adresem znajdował się dom, w którym pomieszczenia były ogrzewane kotłem gazowym i kominkiem. Funkcjonariusze zainteresowali się jednak budynkiem gospodarczym obok domu. W środku znajdował się piec zasilany paliwem stałym - ekogroszkiem. Po szczegółowej kontroli okazało się, że w palenisku znajdowały się również kawałki folii. Za spalanie tego tworzywa osoba odpowiedzialna za utrzymanie ciepła w budynku została ukarana mandatem w wysokości 100 złotych.

Przypominamy, że kontrole palenisk w nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godz. 6.00 do 22.00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.

Prośby o interwencje prosimy kierować na numer alarmowy 986.

Powrót
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.