fot.straż miejska Kraków

04.04.2017 14:56

Program Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) w pigułce

Jak Kraków realizuje program wymiany pieców węglowych na ekologiczne ogrzewanie? Co udało się zrobić do tej pory? Jakie są najbliższe plany? Jakie działania podjęto, aby zwiększyć świadomość mieszkańców o szkodliwości niskiej emisji i zachęcić ich do wymiany pieca?

Ważne fakty:

- Rok 2015: zakończona inwentaryzacja źródeł niskiej emisji - prawie 24 000 palenisk i kotłowni węglowych.

- W wyniku realizacji PONE, w latach 2015-2016 pozostało do zlikwidowania ok. 16 000 palenisk i kotłowni węglowych.

- Od października 2016 do marca 2017 roku złożono ponad 5 500 wniosków, które umożliwią zlikwidowanie w 2017 roku ponad 8 000 palenisk. Kraków jest finansowo do tego przygotowany.

- Do września 2019 roku pozostanie do zlikwidowania ok. 8 000 palenisk.

- W ramach PONE udzielono 2000 dotacji na wymianę w 2017 roku  3 000 palenisk.

- W 2017 roku złożono ponad 250 wniosków, natomiast liczba zapytań osób zainteresowanych przekroczyła 5 500; liczba składanych wniosków zwiększa się sukcesywnie.

Co zrobiliśmy:

- Wyodrębniono pion dotacyjno-finansowy, zlokalizowany przy al. Powstania Warszawskiego 10.

- W procesie przyznawania dotacji uczestniczy ponad 40 osób oraz 6 ekodoradców, pomagających mieszkańcom przy wypełnianiu wniosku lub podejmowaniu decyzji o wyborze nowego ogrzewania.

- Utworzono dodatkowe punkty przyjmowania wniosków, m.in. w Galerii Bronowice i Galerii Bonarka (czynne do godz. 18.00) oraz przy al. Powstania Warszawskiego (czynny do godz. 18.00) i na os. Zgody. Pełnią one również funkcję punktów informacyjno-doradczych.

- Uproszczono wzory wniosków o przyznanie i rozliczenie dotacji.

- Zrezygnowano z części wymaganych dokumentów, które istotnie opóźniały termin rozpatrzenia wniosku.

- Wprowadzono rozliczenia bezgotówkowe.

- Wprowadzono pierwszeństwo rozpatrywania wniosków, np. dla osób niepełnosprawnych lub posiadających całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

- Umożliwiono uzyskanie dotacji do tzw. podwójnych systemów grzewczych, np. węgiel i gaz, węgiel i prąd.

- Wprowadzono nowe przeliczniki kwoty dotacji, np. do nowego źródła ogrzewania można uzyskać dotację w wysokości maksymalnie 8 000 zł i dodatkowo do montażu nowej instalacji CO 80 zł/m kw. ogrzewanych powierzchni budynku lub mieszkania.

- Podniesiono maksymalną wysokość dotacji do 30 tys. zł przy zakupie i montażu pompy ciepła.

- Sporządzono listę firm rekomendowanych przez UMK wykonawców, dokonujących wymiany systemu ogrzewania mieszkańców Krakowa; obecnie jest to 30 firm.

- Prowadzony jest Lokalny Program Osłonowy - pomoc w kosztach eksploatacji nowych proekologicznych systemów grzewczych. Każdy, kto zlikwidował piec węglowy po 13 września 2011 roku, może otrzymać dopłatę, jeśli jego dochód nie przekracza kwoty 3 170 zł netto na miesiąc w przypadku samotnego gospodarowania lub 2 313 zł netto na miesiąc na jedną osobę w gospodarstwie domowym. W 2016 roku udzielono ponad 900 świadczeń na kwotę prawie 900 000 zł.


Działania promocyjne:

- Kampania „Tak dla czystego powietrza” - ankieterzy odwiedzają mieszkańców Krakowa w domach: zachęcają do złożenia wniosku o przyznanie dotacji na zmianę sposobu ogrzewania, udzielają informacji, pozostawiają materiały informacyjno-promocyjne. W 2016 roku kampania miała dwie edycje - wiosenną i jesienną. Odwiedzono ponad 22 000 gospodarstw domowych - kampania przyniosła efekt w postaci rekordowej liczby złożonych wniosków. W 2017 roku odbyła się pierwsza wiosenna edycja - odwiedzono prawie 7 500 gospodarstw. Druga edycja planowana na jesień. Dodatkowym jej celem jest ustalenie, dlaczego niektórzy mieszkańcy nie składają wniosków o przyznanie dotacji.

- System wsparcia dla podopiecznych MOPS - pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska i MOPS odwiedzają osoby objęte pomocą socjalną, posiadające czynne paleniska węglowe - pomagają w skompletowaniu oraz wypełnieniu i złożeniu wniosku o dotację.

- „Akcja parafia” - do wszystkich krakowskich parafii (100) przekazano ulotki promocyjno-edukacyjne, zachęcające do zmiany sposobu ogrzewania. Takie same materiały wysłano do wszystkich Rad Dzielnic, prowadzone są również szkolenia oraz spotkania z radnymi i mieszkańcami.

- Spoty reklamowe w komunikacji miejskiej, telewizji regionalnej, radiu, lokalnej prasie. Kolportaż materiałów informacyjnych do różnych placówek, np. oświatowych i instytucji oraz punktów informacyjnych UMK. Duże imprezy plenerowe, takie jak Dni Ziemi czy pikniki rodzinne, są okazją do przekazania mieszkańcom najważniejszych informacji i zachęcenia ich do zmiany ogrzewania na proekologiczne.

 

Pozostałe działania:

- Porozumienia: w 2012 roku Miasto Kraków zawarło porozumienie z dostawcami i wytwórcami ciepła i dostawcą gazu; w 2016 roku z Tauron Polską Energią SA, w celu wspólnej realizacji  PONE. Każdy z sygnatariuszy porozumień ze swojej strony oferuje mieszkańcom Krakowa wsparcie finansowe lub rzeczowe dla zachęcenia do zmiany sposobu ogrzewania.

Kraków to jedyne miasto w Polsce, które ma tak atrakcyjną ofertę dla mieszkańców chcących zlikwidować palenisko węglowe. Miasto pomaga również finansowo w kosztach eksploatacji nowych systemów grzewczych. Przeprowadzane kampanie, m.in. „Tak dla czystego powietrza", pozwoliły na ustalenie głównych problemów krakowian, utrudniających wymianę ogrzewania. Są to np. względy finansowe, nieuregulowane kwestie własnościowe lub inne problemy rodzinne. Każdy z nich jest analizowany.

Należy stwierdzić, że obsługa programów  wspomagających mieszkańców Krakowa w wymianie palenisk węglowych przebiega prawidłowo. Proces dotacyjny nie jest zagrożony, a jego realizacja jest monitorowana i podejmowane są stosowne działania doskonalące i usprawniające.

Powrót
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.