Fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

04.09.2018 06:31

Rowerem przez Kraków – o czym pamiętać

Strażnicy miejscy patrolujący krakowskie ulice coraz częściej zauważają, że poprawia się kultura jazdy jednośladami, ale wciąż dużym problemem jest znajomość przepisów oraz ich przestrzeganie.

Jeśli rowerzysta narusza przepisy, to musi liczyć się z interwencją strażników miejskich, którzy mogą go pouczyć, nałożyć mandat karny w wysokości 100 zł lub skierować przeciwko niemu wniosek o ukaranie do sądu. Tylko przez 2 sierpniowe dni patrole zanotowały 276 wykroczeń. Funkcjonariusze nałożyli 91 mandatów karnych, na łączną kwotę 6 950 złotych, skierowali także 4 wnioski o ukaranie do sądu i pouczyli 181 rowerzystów.

Należy więc przede wszystkim pamiętać o tym, że na chodniku pieszy ma zawsze pierwszeństwo, a kierujący rowerem powinien korzystać z drogi dla rowerów. Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko wtedy gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Powrót
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.