fot.Marcin Warszawski

15.05.2017 08:47

Straż miejska podsumowuje kontrole spalania odpadów

Od 1 października do 30 kwietnia strażnicy miejscy przeprowadzili łącznie 3 883 kontrole czy mieszkańcy Krakowa spalają w piecach odpady. Funkcjonariusze ujawnili 417 nieprawidłowości. Nałożyli 228 mandatów karnych na kwotę 30 650 złotych, przygotowali 24 notatki pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli 165 osób.

W sytuacjach spornych pobierali z palenisk próbki popiołu, które następnie przekazywali do analizy laboratoryjnej, celem stwierdzenia czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazano 17 próbek.  W sezonie grzewczym 2016-2017 działania prowadziło 126 strażników, w tym 28 funkcjonariuszy z referatu kontroli odpadów i sekcji ekologicznych oraz 98 strażników realizujących zgłoszenia kierowane na bieżąco do dyżurnych straży miejskiej.

 Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godz. 6 do 22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.

 Konsekwentne działania miasta - informacyjne i edukacyjne, przyniosły w ostatnich latach spodziewany efekt. Mimo że z roku na rok strażnicy miejscy podejmują coraz więcej interwencji, to wyniki kontroli pokazują, że krakowianie coraz rzadziej wrzucają odpady do pieca.


Powrót
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.