Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności

Hasło kampanii brzmiało „Zrównoważony transport. Silna gospodarka. Akcja miała zachęcić ludzi do przeanalizowania kosztów transportu, jakie ponoszą oni sami oraz całe społeczeństwo. Kampania miała pomóc mieszkańcom w wyborze najbardziej opłacalnej formy dojazdu do pracy, szkoły, na zakupy – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym.

Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje – w piątek, 16 września została zainaugurowana rozbiórka komina krakowskiej elektrociepłowni. Odbyły się rajdy rowerowe i warsztaty dla dzieci. W sobotę, 17 września wszyscy chętni mogli odwiedzić krakowską elektrociepłownię w ramach „Drzwi otwartych”. We wtorek, 20 września pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przekazali uczniom krakowskich szkół rowery miejskie z systemu KMK Bike.

Po Krakowie jeździł też Ekotramwaj. - Tramwaj będzie kursował po Krakowie w ramach akcji „Tak! Dla czystego powietrza”.  Przejazd był bezpłatny, a wewnątrz dla mieszkańców zorganizowano konkursy z nagrodami, dotyczące poprawy powietrza i transportu miejskiego w Krakowie, udzielane informacje na temat Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) i Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) oraz zasad wymiany pieców węglowych na ogrzewanie proekologiczne - zaznaczył Jan Urbańczyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Po 22 września tramwaj jako kursowy jeździł na różnych liniach tramwajowych przez 6 miesięcy. Więcej o akcji „Tak! Dla czystego powietrza” przeczytasz tutaj.

Dodatkowo, od 16 do 22 września, zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu na wybranych odcinkach krakowskich ulic. Wszystko w ramach pilotażu, zakładającego rozwiązania sprzyjające pieszym.

- Tego typu wydarzenia są dobrą okazją do refleksji na temat codziennego przemieszczania się krakowian. Nasze działania są nie tylko edukacyjne, ale i organizacyjne – zaznaczył Łukasz Franek, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Łukasz Franek przedstawił plan czasowych zmian. – Przez tydzień chcemy inaczej zorganizować ruch, m.in. na Kazimierzu. Mieszkańcy od dawna proszą o zmiany. Plac Nowy i ulice do niego dochodzące będą objęte zakazem wjazdu dla samochodów (na normalnych zasadach wjadą tylko mieszkańcy i dostawcy). Drugim obszarem jest ul. Podzamcze. Chcemy, by poprzez ograniczenie ruchu w tym miejscu stało się ono bardziej bezpieczne dla turystów i mieszkańców, tak, by zapobiec ciągłemu przecinaniu jezdni przez ruch pieszych w wielu miejscach – argumentował.

Warto zaznaczyć, że podczas ETZM – przez cały tydzień – przeprowadzano także kontrole emisji spalin w pojazdach, uczestniczących w ruchu drogowym na terenie Krakowa.

Na zakończenie ETZM – 22 września Kraków po raz 15. wziął udział w Europejskim Dniu bez Samochodu. Nasze miasto, idąc śladem innych metropolii uczestniczących w kampanii, zachęcało w tych dniach do wybierania i promowania środków zrównoważonego transportu i zaprosiło mieszkańców do wypróbowania alternatywnych dla samochodu środków przemieszczania się.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.