Tak dla czystego

powietrza


Każdy zlikwidowany piec to czystsze powietrze. W 2016 roku można było uzyskać 100 procent dotacji na zmianę systemu ogrzewania, np.  likwidację pieca lub kotła. Warto się pospieszyć, bo z każdym rokiem kwota dofinansowania będzie maleć o 20 procent. 100 procent dofinansowania można było uzyskać nawet w przypadku, gdy prace przy zmianie systemu ogrzewania mają być prowadzone w 2017 roku. Ważne był tylko termin złożenia wniosku: do końca 2016 roku.

Ciepło dostarczane przez MPEC jest najtańsze w Krakowie! Jeżeli rezygnujecie z ogrzewania węglowego, warto pomyśleć o podłączeniu się do sieci MPEC. Obecnie MPEC prowadzi inwestycje na Starym Mieście i Kazimierzu, a wkrótce także na Grzegórzkach. Warto więc sprawdzić, czy istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci ogrzewania MPEC.


Jak Kraków walczy z zanieczyszczeniami powietrza? W mieście realizowany jest Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), w ramach którego udało się już zlikwidować ok. 24 tysiące palenisk i 3 tysiące kotłowni. Ponadto realizowany jest lokalny program osłonowy, to znaczy, że mieszkańcy mogą uzyskać dopłaty do kosztów ogrzewania. Przeprowadzane są kontrole palenisk i nakładane kary za palenie szkodliwymi odpadami. A w ramach akcji „Tak dla czystego powietrza" informuje się krakowian, jak mogą pozbyć się ogrzewania węglowego i zmienić je na ogrzewanie ekologiczne.

Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Na tym jednak nie kończy się ich dobroczynny wpływ na środowisko. Rośliny bowiem znakomicie „wyłapują" szkodliwe dla środowiska pyły zawieszone, a więc poprawiają jakość powietrza. Dlatego w Krakowie sadzi się krzewy w pasach drogowych i obsadza pnączami ekrany akustyczne. Powstał też pomysł tworzenia tzw. zielonych przystanków, a przy wyborze roślin do nasadzeń, specjaliści uwzględniają ich zdolności do wyłapywania pyłów i odporność.

Samochodów w Krakowie przybywa, a ich ruch powoduje dodatkowe zanieczyszczenie powietrza. Miasto ma wiele pomysłów, by rozwiązać ten problem i ograniczyć ruch samochodowy w najbardziej zanieczyszczonych rejonach. Na odcinkach kilku ulic został wprowadzony ruch jednokierunkowy, trwają też prace przy ograniczaniu tranzytu przez miasto, np. powstają nowe odcinki obwodnic. Aby zachęcić krakowian do przesiadania się do komunikacji miejskiej, miasto wybudowało nowe trasy tramwajowe, wymienia się tabor na nowocześniejszy, ekologiczny - MPK kupuje autobusy elektryczne i hybrydowe.

To, czym palimy w piecu - tym oddychamy. Pamiętajmy, że palenie czymkolwiek, czyli np. drewnem, kolorowymi gazetami, oponami, starymi ubraniami, węglem niskiej jakości, jest bardzo szkodliwe dla nas samych, naszych sąsiadów i dla otoczenia. Szczególnie szkodzi dzieciom, ludziom starszym i osobom mającym problemy z oddychaniem. Palenie takimi odpadami może powodować kaszel, chrypę, atak astmy, prowadzić do zachorowań na raka czy alergii. Każdy, kto pali niedozwolone substancje, podlega karze grzywny lub aresztu.

Do września 2019 roku na terenie Krakowa musimy zlikwidować wszystkie piece węglowe. O tym, jakie nowe ogrzewanie wybrać, decydujemy sami. Piece węglowe można zamienić na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe lub wybrać podłączenie do sieci MPEC.

Każdy zlikwidowany piec węglowy to lepsza jakość powietrza. Od naszej więc decyzji zależy, czym wszyscy oddychamy. Od września 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywać zakaz palenia paliwami stałymi, w tym węglem i drewnem. Do tego czasu musimy zlikwidować piece węglowe.

Każde zlikwidowane palenisko to mniej trujących substancji  w powietrzu. Przy wymianie palenisk węglowych na inne, proekologiczne ogrzewanie, możemy skorzystać z dofinansowania w ramach PONE, czyli Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Krakowie. Warto się pospieszyć ze składaniem wniosku, bo z każdym upływającym rokiem dofinansowanie maleje o 20 procent. Jeżeli złożymy wniosek w 2017 roku, dofinansowanie wyniesie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych.Do września 2019 roku z Krakowa muszą zniknąć piece węglowe. Jakie ekologiczne ogrzewanie wybrać: piece gazowe, elektryczne czy podłączenie do sieci MPEC? Co będzie dla krakowian najkorzystniejsze? Sprawdźcie, jakie macie możliwości.


Na zanieczyszczenie powietrza istotny wpływ mają trzy czynniki: emisja, meteorologia (czyli wszystkie zjawiska związane z pogodą)  oraz ukształtowanie terenu. Jak to wygląda w Krakowie? Dlaczego szkodliwa jest tzw. niska emisja, a także emisja wtórna i przemysłowa? Dlaczego nie warto palić w piecu węglem niskiej jakości i odpadkami?

Ruch samochodowy w Krakowie powoduje, że powietrze jest zanieczyszczane tzw. pyłem podnoszonym. Jednym ze sposobów zapobiegania jest polewanie ulic wodą i czyszczenie ich na mokro. Dlatego Kraków częściej niż inne miasta prowadzi akcję czyszczenia ulic na mokro.  Aby uzyskać jak najlepsze efekty, krakowskie MPO współpracuje z Politechniką Krakowską oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.Jak zdobyć informacje o zanieczyszczeniu powietrza? Można na telefon, tablet lub komputer ściągnąć z internetu, np. ze strony Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, specjalną aplikację. Informacje o zanieczyszczeniach wyświetlane są też na tablicach przystankowych oraz monitorach w krakowskich tramwajach i autobusach. Kraków jako jedyne miasto w Polsce wprowadził system ostrzegania przy zanieczyszczeniu powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny. Pamiętajmy, by w przypadku przekroczenia norm zanieczyszczeń nie wietrzyć mieszkań i maksymalnie ograniczyć przebywanie na zewnątrz.

Krakowianie segregują tylko ok. 40 procent śmieci. Pozostałe odpady trafiają do jedynego w Krakowie miejsca, w którym mogą być legalnie spalane, czyli do ekospalarni. Spala się tam śmieci, które nie podlegają recyklingowi. Stają się one źródłem tzw. zielonej energii, czyli mogą być przetworzone na ciepło lub energię elektryczną. Zobaczcie, jak działa krakowska ekospalarnia odpadów.

Od września 2019 roku będzie obowiązywał zakaz ogrzewania paliwami stałymi. Nie będzie można ogrzewać mieszkań węglem, więc MOPS swoim podopiecznym nie dofinansuje zakupów węgla. Trzeba więc wcześniej pomyśleć o zmianie systemu ogrzewania. Jest możliwość uzyskania dofinansowania, ponadto do 2020 roku krakowianie mogą z MOPS-u otrzymać dofinansowanie do opłat, np. za energię elektryczną. Warto także pomyśleć o ociepleniu mieszkania czy domu w ramach działającego od września 2016 roku programu Jawor.

Jeżeli decydujemy się na likwidację ogrzewania węglowego, to w Krakowie możemy liczyć na dofinansowanie w ramach programu ograniczenia tzw. niskiej emisji. Jeżeli złożymy wniosek w Urzędzie Miasta Krakowa w tym roku, możemy otrzymać dofinansowanie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Najtańsze jest podłączenie do sieci ciepłowniczej MPEC.

Od września 2019 roku nie będziemy mogli ogrzewać domów piecami węglowymi. W Krakowie piece węglowe są systematycznie zastępowane przez inne, proekologiczne rodzaje ogrzewania. W 2016 roku zlikwidowanych zostało 4200 pieców i palenisk węglowych; krakowianie złożyli 7300 wniosków o wymianę ogrzewania, a część z nich jest realizowana w tym roku. Do wymiany pozostało ok. 16 tys. palenisk.


Zamknij

Pozostając na stronie lub korzystając z aplikacji, akceptują Państwo warunki obowiązku informacyjnego .

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.