Tak dla czystego

powietrza


Każdy zlikwidowany piec to czystsze powietrze. W 2016 roku można uzyskać 100 procent dotacji na zmianę systemu ogrzewania np.  likwidację pieca lub kotła. Warto się pospieszyć, bo z każdym rokiem kwota dofinansowania będzie maleć o 20 procent. 100 procent dofinansowania możecie uzyskać nawet w przypadku, gdy prace przy zmianie systemu ogrzewania będą prowadzone w 2017 roku - ważne jest tylko, by wniosek został złożony do końca 2016 roku.

Ciepło dostarczane przez MPEC to najtańsze ciepło w Krakowie! Jeżeli rezygnujecie z ogrzewania węglowego warto pomyśleć o podłączeniu się do sieci MPEC. Aktualnie  MPEC prowadzi inwestycje na Starym Mieście i Kazimierzu a wkrótce także na Grzegórzkach. Warto sprawdzić czy  jest możliwość przyłączenia budynku do sieci  ogrzewania MPEC.


Jak Kraków walczy z zanieczyszczeniami powietrza? W mieście realizowany jest Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) , w ramach którego udało się już zlikwidować ok. 24 tysiące palenisk i ok. 3 tysiące kotłowni. Ponadto realizowany jest lokalny program osłonowy - to znaczy, że mieszkańcy mogą uzyskać dopłaty do kosztów ogrzewania. Przeprowadzane są kontrole palenisk i nakładane kary za palenie szkodliwymi odpadami. A w ramach akcji "Tak dla czystego powietrza"  informuje się krakowian, jak mogą pozbyć się ogrzewania węglowego i przejść na ogrzewanie ekologiczne.

Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Na tym jednak nie kończy się ich dobroczynny wpływ na środowisko. Rośliny bowiem znakomicie "wyłapują" szkodliwe dla środowiska pyły zawieszone i tym samym poprawiają jakość powietrza. Dlatego w Krakowie sadzi się krzewy w pasach drogowych i obsadza się pnączami ekrany akustyczne. Powstał też pomysł tworzenia tzw. zielonych przystanków.  Wybierając rośliny do nasadzeń specjaliści biorą pod uwagę ich zdolności do wyłapywania pyłów i odporność.

Samochodów w Krakowie przybywa a ich ruch powoduje dodatkowe zanieczyszczenie powietrza. Miasto ma wiele pomysłów, by rozwiązać problem i ograniczyć ruch samochodowy w najbardziej zanieczyszczonych rejonach Krakowa . Na odcinkach kilku ulic został wprowadzony ruch jednokierunkowy, przez cały czas trwają prace przy ograniczaniu tranzytu przez miasto np. powstają nowe odcinku obwodnic. By zachęcić krakowian do przesiadania się do komunikacji miejskiej miasto wybudowało nowe trasy tramwajowe, trwa także wymiana taboru autobusowego na nowocześniejszy, ekologiczny - MPK kupuje autobusy elektryczne i hybrydowe.

To, czym palimy w piecu - tym wszyscy oddychamy. Pamiętajmy, że palenie czymkolwiek czyli np. drewnem, kolorowymi gazetami, oponami, starymi ubraniami,  węglem niskiej jakości jest bardzo szkodliwe dla nas samych, naszych sąsiadów i dla otoczenia. Szczególnie szkodzi dzieciom, osobom starszym i tym, które mają problemy z oddychaniem.  Takie palenie może powodować kaszel, chrypę, objawy astmy a także prowadzić do zachorowań na raka czy alergii.  każdy kto pali niedozwolone substancje podlega karze grzywny lub aresztu.

Do września 2019 roku musimy zlikwidować wszystkie piece węglowe na terenie Krakowa. O tym jakie wybrać nowe ogrzewanie decydujemy  my sami. Piece węglowe można zamienić na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe lub wybrać podłączenie do sieci MPEC. 

Każdy zlikwidowany piec węglowy  to lepsze powietrze. Od naszej decyzji zależy czym wszyscy oddychamy w Krakowie. Od września 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywać zakaz palenia paliwami stałymi, w tym węglem i drewnem. Do tego czasu więc musimy zlikwidować piece węglowe.

Każde zlikwidowane palenisko to mniej trujących substancji  w powietrzu. Przy wymianie palenisk węglowych na inne proekologiczne ogrzewanie, możemy skorzystać z dofinansowania w ramach PONE czyli Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Krakowie. Warto się pospieszyć ze składaniem wniosku, bo z każdym upływającym rokiem dofinansowanie maleje o 20 procent. Jeżeli złożymy kompletny wniosek w 2017 roku dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów kwalifikowanych.Do września 2019 roku z Krakowa muszą zniknąć piece węglowe.  Jakie ekologiczne ogrzewanie wybrać: piece gazowe, elektryczne czy podłączenie do sieci MPEC?  Co będzie dla krakowian najkorzystniejsze? Sprawdźcie jakie macie możliwości!


Na zanieczyszczenie powietrza istotny wpływ mają trzy czynniki: emisja , meteorologia (czyli wszystko co związane z pogodą)  oraz ukształtowanie terenu. Jak to wygląda w Krakowie?  Dlaczego szkodliwa jest tzw. niska emisja a także emisja wtórna i przemysłowa? Dlaczego nie warto palić w piecu węglem niskiej jakości i odpadkami?

Ruch samochodowy w Krakowie powoduje, że powietrze jest zanieczyszczane tzw. pyłem podnoszonym.. Jednym ze sposobów zapobiegania jest polewanie ulic wodą i czyszczenie ich na mokro. Dlatego też Kraków częściej niż inne miasta prowadzi akcję czyszczenia ulic na mokro.  Aby osiągnąć  jak najlepsze wyniki  krakowskie MPO współpracuje z Politechniką Krakowską oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.Jak dowiedzieć się o zanieczyszczeniach powietrza? Można ściągnąć z internetu np. ze strony Głównego Inspektora Ochrony Środowiska specjalną aplikację na telefon, tablet czy komputer. W Krakowie informacje o zanieczyszczeniach emitowane są dodatkowo na tablicach przystankowych oraz na monitorach w tramwajach i autobusach. Kraków jako jedyne miasto w Polsce wprowadził system ostrzegania przy zanieczyszczeniach powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny. Pamiętajmy, by w przypadku przekroczenia norm zanieczyszczeń nie wietrzyć mieszkań i do minimum ograniczyć przebywanie poza mieszkaniem.

Krakowianie segregują tylko ok. 40 procent wszystkich śmieci. Pozostałe odpady trafiają do jedynego w Krakowie miejsca, gdzie mogą być legalnie spalane czyli do ekospalarni.  Spala się te śmieci, które nie podlegają recyklingowi. Mogą one stać się źródłem tzw. zielonej energii czyli zostać np. przetworzone na ciepło lub energię elektryczną. Zobaczcie jak działa krakowska ekospalarnia odpadów.

Od września 2019 roku będzie obowiązywał zakaz ogrzewania paliwami stałymi. Nie będzie można ogrzewać mieszkań węglem , więc MOPS nie  dofinansuje zakupów węgla swoim podopiecznym.  Trzeba więc wcześnie pomyśleć o zmianie systemu ogrzewania. Jest możliwość uzyskania dofinansowania, ponadto do 2020 roku krakowianie mogą z MOPS-u otrzymać dofinansowanie do opłat np. za energię elektryczną. Warto także pomyśleć o ociepleniu mieszkania czy domu w ramach działającego od września 2016 roku programu Jawor.

Jeżeli decydujemy się na likwidację ogrzewania węglowego to w Krakowie możemy liczyć na dofinansowanie w ramach programu ograniczenia tzw. niskiej emisji. Jeżeli w tym roku złożymy wniosek w Urzędzie Miasta Krakowa, możemy otrzymać dofinansowanie  do 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Najtańsze jest podłączenie do sieci ciepłowniczej MPEC.

Od września 2019 roku nie będziemy mogli ogrzewać domów piecami węglowymi. W Krakowie piece węglowe są systematycznie zastępowane przez inne, proekologiczne ogrzewanie. Tylko w 2016 roku zlikwidowanych zostało 4200 pieców i palenisk węglowych. Krakowianie złożyli 7300 wniosków o wymianę ogrzewania, część wniosków jest realizowana jeszcze w tym roku. Do wymiany pozostało ok. 16 tys. palenisk.


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.